Kā deg Li-Ion akumulatori? | Notepad.lv


Kā deg Li-Ion akumulatori?

baterijas akumulatori

autors: samurajs

Atbildēt | Sūtīt vēstuli | |

Li baterijas aizvien plašāk ienāk mūsu sadzīvē. Tās strauji kļūst lētākas, tāpēc tiek izmantotas jaunās un jaunās ierīcēs, kurās vēl nesen likām AA vai AAA tipa "pirkstiņus". Piemēram, Ķīnas tirdzniecības platformā Aliexpress nopērkamie piknika radiouztvērēji gandrīz visi darbojas no iebūvētām Li baterijām. Tomēr šiem enerģijas avotiem piemīt tāds niķis kā uzsprāgt un uzliesmot. Aizvakar uzliesmojuša Samsung planšetdatora dēļ Mančesterā nācās avārijas kārtībā nosēdināt Delta Airlines pasažieru lidmašīnu. Sižets pavisam vienkāršs: planšete aizkrita starp krēsla sēdekli un atzveltni. Pasažieris, kurš to nepamanīja, centās atzveltni nolaist, un ielauza ierīci. Ar to pietika, lai krēsls sāktu degt.
Kā konstruēts Li-Ion akumulators?

Pirmajā acu uzmetienā konstrukcija neko neatšķiras no parasta kondensatora. Rullītī sarullētas alumīnija un vara folijas; tikpat labi tās var būt atsevišķas plāksnītes. Starp folijām atrodas porains polimēru separators, kurš piesūcināts ar organisku litija sāļu šķīdumu.Pirmajā lādēšanas reizē rūpnīcā uz elektrodiem izveidojas īpašs strāvu vadošs aizsargslānis SEI, kurš aizsargā elektrodus no saskares ar elektrolītu. Tā izveidošanās kvalitātei ir izšķiroša nozīme. Bez tam nozīme ir tam, kā piegrieztas anoda un katoda plāksnes, vai starp tām nevar iekļūt metāla daļiņas utt.Kā deg Li akumulators?

Ja akumulatorā izveidojies īssavienojums, notiek sekojoša ķēdes reakcija:

1. Vispirms paaugstinās baterijas temperatūra. Kad sasniegti 70-90 grādi, anoda SEI slānis sabrūk un litija kristāli, kas iebūvēti anodā, sāk mijiedarboties ar elektrolītu. Izdalās gaistošie ogļūdeņraži: metāns, etāns, etilēns u.c. Vēl nekas nenotiek, jo sistēmā nav skābekļa.
2. Tā kā reakcija ar elektrolītu ir eksotermiska, temperatūra turpina celties. Pie 180-200 grādiem katoda materiāls, kas parasti ir no amfotēro metālu oksīda ar iestrādātiem Li kristāliem, sāk izdalīt skābekli.
3. Sākas spontāna degšana, kas palielina temperatūru līdz 200-300 grādiem, un sāk sadalīties elektrolīts ar papildus siltuma izdalīšanos.
4. Kā pēdējais deg grafīts, un pie 660 grādiem sāk kust alumīnija detaļas.
5. Maksimālā temperatūra nepārsniedz 900 grādus, jo vairāk tur nav kam degt.

Kā tas izskatās praksē?


Un tāpēc nekad nemēģiniet izjaukt litija baterijas!
Ko darīt, lai nenodegtu?

Ja gadīsies Li-Ion baterija ar ražotāja defektu (kā Samsung Galaxy Note 7) - atliek cerēt, ka nekas nenotiks. Pašiem gan vajadzētu izvairīties no akumulatoru lauzīšanas un citādas "fiziskas iespaidošanas". Bīstamas ir arī rotaļas ar lādēšanu. Daži "meistari" sagādā jaudīgus lādētājus un cenšas tam nepiemērotu bateriju pielādēt desmit minūtēs. Bīstama var būt arī pārlādēšana (spriegums uz spailēm pārsniedz 4.2 V), kā arī izlāde līdz nullei. Pats par sevi saprotams, ka arī ļoti augstas temperatūras Li akumulatoram nepatīk. Baterijas jālādē istabas temperatūrā ar ražotāja noteikto uzlādes strāvu (parasti 0.3C - 0.5C, kur C ir baterijas energoietilpība). Tātad 2000 mAh aķim tie būs 600 - 1000 mA - nekas slikts nenotiks un baterija kalpos gadiem.

Iedvesmas avots

Komentāri

  1. KoЯn : 29 Septembris 2016 0:17:03 AtbildētProfilsSūtīt vēstuli

    Šis arī ir par pamatu mītam, ka sprāgst elektroniskās cigaretes. Sprāgst to akumulatori un gandrīz vienmēr nepareizas izmantošanas dēļ.

  2. G0neee : 15 Oktobris 2016 16:25:59 AtbildētProfilsSūtīt vēstuli

    diez gan draudīgi
    _________________
    sporta totalizators

Pievienot komentāruDigitālās foto kamerasDigitālās foto kameras